Najczęściej zadawane pytania

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Szybkie pytanie - szybka odpowiedź.

W medycynie wyróżnić można kilka głównych czynników, które MOGĄ przyczynić się do wcześniactwa (mogą, ale nie muszą!). Podzielono je na czynniki społeczne i medyczne. Zaś medyczne na matczyne i płodowe. Przy czym należy pamiętać, że tylko niektóre czynniki matczyne zależne są od de facto bezpośrednio od matki (np. palenie papierosów, zażywanie narkotyków czy alkoholu bądź niekorzystanie z opieki lekarskiej). Szerzej o tym tutaj.
Często jednak zdarzają się przypadki, w których jednoznaczne określenie przyczyny nie jest możliwe!
Nie, przedwczesnego porodu nie da się przewidzieć. Są pewne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do porodu przed czasem, niemniej jednak nie są one gwarantem urodzenia przed czasem. O czynnikach ryzyka wspomniałam tutaj.
Po pierwsze - nie popadać w panikę. Nawet, gdy jest się w grupie ryzyka, wcale nie znaczy to, że faktycznie tak się stanie.
Po drugie - ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, zgłaszać wszystkie dolegliwości, problemy, ale i obawy. Jeśli mamy dużo pytań warto spisać je na kartce i po kolei omawiać z nim swoje wątpliwości. Taka lista jest szczególne przydatna, gdy leży się na oddziale w szpitalu i lekarze mają mało czasu na spokojną i długą rozmowę. To również znacząco ułatwia im pracę, gdyż mogą omówić plan działania przedstawiając wersję A i wersję B. Już sama świadomość, że w szpitalu wiedzą co robić, mają określone procedury, sprzęt i doświadczony personel, dalej trochę komfortu, choć nie uspokaja.
Po trzecie - jeśli zaczną się niepokojące objawy i lekarz prowadzący skieruje nas do szpitala, a do terminu porodu jeszcze długa droga, wybrać szpital o odpowiednim stopniu referencyjności (czym jest referencyjność szpitali pisałam tutaj).
I tak, i nie. W sytuacji, gdy ciąża jest powikłana to istnieje ryzyko porodu przed czasem. Z doświadczenia wiem jednak, że zazwyczaj termin bywa zagadką. I tak jak nie zawsze ciąża powikłana kończy się przed czasem, tak nie zawsze ciąża książkowa kończy się porodem o czasie.
Nie zawsze. Są sytuacje, w których wskazany jest poród naturalny. O sposobie porodu decyduje lekarz biorąc pod uwagę różne aspekty, m. in. stan zdrowia matki i płodu, wcześniejsze porody, możliwe komplikacje.
Wcześniak to dziecko urodzone przed ukończeniem 37. tc. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Dalej pieczę nad dzieckiem przejmują neonatolodzy. To lekarze specjalizujący się w leczeniu i ratowaniu wcześniaków. Od nich dostaniesz informacje o stanie swojego dziecka - jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj. Spisz swoje pytania na kartce, bo w emocjach można o niektórych zapomnieć.
Zaopatrz się w laktator - to będzie twój przyjaciel przez pewien czas, który pozwoli na rozkręcenie i utrzymanie laktacji.
Skontaktuj się z Fundacją Wcześniak Rodzice-Rodzicom można uzyskać od nich bezpłatny egzemplarz Niezbędnika rodzica wcześniaka. To niezwykle przydatna lektura, pełna merytorycznej wiedzy.
Uczucia towarzyszące po porodzie są niezwykle intensywne i potrafią przytłoczyć, warto wtedy szukać wsparcia.
Jeśli potrzebujesz to poszukaj grup wsparcia dla rodziców wcześniaków w swojej okolicy lub porozmawiaj z psychologiem - bardzo często jest on obecny na oddziale neonatologicznym i położniczym.

Jeśli myślisz, że w tej sytuacji nic nie jesteś w stanie zrobić, to wiedź, że nawet nie mając kontaktu ze swoim dzieckiem, możesz naprawdę dużo. Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić to nastawić się na działanie, tak właśnie działanie. Ustaw sobie priorytety, możliwe do wykonania i opracuj do nich plan działania. To odciągnie głowę od złych myśli i pozwoli znaleźć sobie zajęcie by nie siedzieć bezczynnie - a to już dużo. A jakie to mogą być priorytety? To zależy tylko do Ciebie. Listę przykładowych podałam tutaj.
Po pierwsze - wszystkie te które kłębią Ci się w głowie.
Ale, jeśli z emocji nie jesteś w stanie ich sformułować, to tutaj i tutaj znajdziesz kilka przykładowych pytań, które pomogą Ci zdobyć wiedzę o stanie swojego dziecka, zastosowanych procedurach medycznych, czekającym go leczeniu oraz informacji jak ty, jako rodzic możesz mu pomóc.
Narodziny wcześniaka psychologowie nie bez kozery określają są mianem traumy, w takiej sytuacji obserwuje się zdecydowanie częściej baby bluesa i depresję poporodową. Osobami narażonymi na tak radykalne obniżenie stanu psychicznego są nie tylko mamy, ale i ojcowie. W takiej sytuacji bardzo mocno polecam skorzystanie z pomocy. Formy tej pomocy mogą być różne. Od internetowych grup wsparcia - lokalnych i ogólnopolskich, po regionalne grupy wsparcia oferujące regularne spotkania, dalej pomoc psychologa jeszcze w szpitalu, czy też terapię z psychologiem i/lub psychiatrą. Im szybciej w takiej sytuacji skorzystamy z pomocy, tym szybciej taka forma wsparcia przyniesie wymierne korzyści. Bardzo Was do tego zachęcam. I pamiętajcie - zarówno baby blues, jak i depresja poporodowa, w takiej sytuacji nie jest zarezerwowana tylko dla matek, ojcowie też mogą wymagać pomocy i wsparcia.
Absolutnie NIE! Skala Apgar jest niemiarodajna dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Została ona stworzona w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, czyli w czasach gdy wcześniaki nie mały szans na przeżycie. Kryteria jej oceny nie przystają do realów dzisiejszych czasów i wcześniaków. O czym szerzej można poczytać tutaj.
Lekarze korzystają ze skali Ballard'a. To niezwykle szczegółowa skala oceniająca nie tylko wygląd, ale i dojrzałość układu nerwowo-mięśniowego. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
Tak, mleko matki to szczególnie cenny pokarm dla wcześniaka - lekarze określają go mianem leku. Wcześniaki karmione mlekiem kobiecym zdecydowanie lepiej sobie radzą i z komplikacjami, jakie wywołało wcześniactwo i z leczeniem powikłań powcześniaczych. Więcej o tym można znaleźć tutaj.
Najprościej tłumacząc to różnica wieku urodzeniowego i czasu brakującego do planowanego porodu.
Wiek korygowany = wiek urodzeniowy - brakujące tygodnie/miesiące do planowanego porodu o czasie
Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Tak, wcześniactwo jest swoistym obciążeniem noworodka, szczególnie w pierwszych miesiącach i latach jego życia. To jakie będą problemy na samym początku - tuż po wyjściu ze szpitala, zależy w głównej mierze od stanu dziecka i przebytych komplikacji w szpitalu. Najczęstszymi problemami z jakimi muszą się mierzyć rodzice są: problemy z karmieniem (link tutaj), problemy z napięciem mięśniowym, zaburzenia SI (link tutaj), anemia (link tutaj), dyschezja układu pokarmowego i kolki (link tutaj), bardzo silna potrzeba bliskości objawiająca się nieodkładalnością, dramatycznym płaczem, gdy nie ma obok rodzica (link tutaj), zaburzenia termoregulacji. U skrajnych wcześniaków dochodzą jeszcze dysplazja oskrzelowo-płucna i retinopatia wcześniacza, drożny przewód tętniczy, czy leukomelacje mogące skutkować opóźnieniami w rozwoju lub porażeniem mózgowym. Więcej o trudnościach wcześniaka przedstawiłam na zdjęciu do postu "To tylko zwykły katar". Nie przerażajcie się jednak mnogością problemów, bo nasi lekarze potrafią je zdiagnozować i właściwie poprowadzić, Wy zaś możecie dowiedzieć się o nich jak najwięcej, tak by jak najlepiej ułatwić Waszemu dziecku start.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Statystyki pokazują, że wcześniaki urodzone po 32 tc zazwyczaj nie mają większych powikłań w dorosłym życiu. W przypadku skrajnych wcześniaków mogą niestety pojawić się powikłania, które towarzyszyć będą do końca życia, choć w różnym stopniu i z różnym nasileniem.