Przy czym skrajny wcześniak to noworodek urodzony przed 32 tc. Bywają i takie sytuację, że również dziecko urodzone po 37 tc traktowane jest jako wcześniak, często wtedy mówi się o noworodku z cechami wcześniactwa. Dzieje się tak wtedy, gdy jego rozwój płodowy jest znacznie opóźniony względem tygodnia ciąży, w którym przyszło na świat. Pozwala na to ocena dojrzałości wcześniaka i specjalistyczna skala, zwana skalą Ballarda.
Według ostatnich raportów GUS, w Polsce rodzi się około 24 000 noworodków z masą ciała 500 – 2500 g co stanowi 6,5% wszystkich urodzeń. (Rocznik demograficzny 2017, GUS)
Lekarze dokonali podziału wcześniaków według wagi oraz według stopnia dojrzałości, co prezentuję poniżej.
Podział według wagi | Podział według dojrzałości |
---|---|
≤ 2500 g (LBW) | ≤ 37 tc |
≤ 1500 g (VLBW) | ≤ 32 tc |
≤ 1000 g (ELBW) | ≤ 28 tc |
≤ 750 g (ILBW) | ≤ 24 tc |
A co oznaczają skróty - LBW, VLBW, ELBW i ILBW?
LBW - Low Birth Weight - Mała Masa Urodzeniowa
VLBW - Very Low Birth Weight - Bardzo Mała Masa Urodzeniowa
ELBW - Extremly Low Birth Weight - Ekstremalnie Mała Masa Urodzeniowa
ILBW - Incredibly Low Birth Weight - Niewiarygodnie Mała Masa Urodzeniowa
Często wśród nieświadomej rodziny słyszałam pytanie - czy ten podział jest istotny, przecież wcześniak to wcześniak?
Okazuje się, o czym przeczytać możecie dalej, że z medycznego punktu widzenia to czasem niezwykle istotna informacja.
Wcześniak to dziecko, któremu nie dane było dojrzeć w naturalnych warunkach i teraz obciążony walką o życie i zdrowie musi gonić dzieci urodzone o czasie. Niestety nie zawsze daje radę w tej gonitwie.
A jakie jeszcze mity na temat wcześniactwa pokutują powszechnie w społeczeństwie? O tym możecie się przekonać czytając jeden z wielu wpisów na ten temat, wystarczy kliknąć tutaj.
Po wyjściu ze szpitala, też wcale nie musi nas czekać sielanka i rodzicielska ekstaza. Bowiem, często jest tak, że wpada się z jednych kłopotów w drugie. Czasem małe, czasem duże, niezmienne jest jednak to, że potrafią one nieźle zestresować i tak już przejętych rodziców.
Dodam jednak, że większość wcześniaków, przynajmniej na początku domowej drogi, ma analogiczne problemy.
1. Problemy z karmieniem (kliknij tutaj by poczytać)
2. Kolki i dyschezja (kliknij tutaj by poczytać)
3. Anemia i problemy z suplementacją żelaza (kliknij tutaj i tutaj by poczytać)
4. Problemy z napięciem mięśniowym
5. Zaburzenia SI (kliknij tutaj by poczytać)
Możecie uzbroić się w wiedzę, która pomoże Wam przetrwać pierwsze dni, bo czasem faktycznie słowo "przetrwać" oddaje ducha tego stanu. To da Wam komfort i poczucie, że ktoś przed Wami już to przeżył i dał radę, więc i Wy dacie. A o tym, co warto wiedzieć, gdy Wasz Wcześniak szykuje się do wyjścia ze szpitala, możecie przeczytać tutaj.
Różne, totalnie różne - od euforii, po strach i zwątpienie, od miłości po obojętność - paleta jest naprawdę duża. Istotne jest by umieć sobie z nimi poradzić, zaś w chwilach totalnej bezsilności korzystać z pomocy specjalistów. Tutaj możecie poczytać, jak to może wyglądać.
A dla tych, którzy zawiali tutaj na chwilkę, bo w ich rodzicie narodził się wcześniak i nie za bardzo wiedzą, jak pomóc rodzicom, krótki przewodnik, jak NIE wspierać rodziców wcześniaków - kliknij tutaj.