Jest pandemia, a Ty urodziłaś wcześniaka

Urodziłam wcześniaka podczas pandemii

Wypisano Cię ze szpitala, a twoje dziecko w nim zostało i nie wiesz co robisz!

Zaczynasz się zamartwiać, toczyć w głowie dyskusje sama z sobą: co zrobiłam nie tak, czego nie zauważyłam, dlaczego tak się stało?

Totalnie nie wiesz co robić, z kim się kontaktować, jak uzyskać pomoc, wsparcie, czy jakiekolwiek informację.

⇓ Poniżej, w krótkich żołnierskich słowach, co możesz zrobić, by nie zatonąć w morzu złych myśli.⇓

1. Jeśli chodzi o laktację i problemy z nią związane - a na początku potrafi ich być dużo - to została utworzona specjalna grupa na facebooku. Bardzo pomocna - siedzą na niej również certyfikowane doradczynie laktacyjne, a i same dziewczyny to wspaniałe źródło informacji, pomocy, rady i wsparcia. Dołącz! Link tutaj. Polecam Wam również "Niezbędnik mamy KPI", który pozwoli Wam rozchulać własną laktację, tak by zaspokoić potrzeby żywieniowe waszego dziecka. Możecie go pobrać bezpłatne, gdy zjedziecie na sam dół poniższego wpisu. Mleczne notatki Rok z KPI to z kolei niezwykle przydatny notatnki, który pozwoli Wam dokonywać systemtycznych zapisów i analizy laktacyjnych dokonań. Znajdziecie go klikając tutaj. A tymczasem poczytaj dlaczego mleko matki dla wcześniaka jest tak ważne klikając tutaj.


A do tego czasu spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek:

  • laktator elektryczny na 2 piersi,
  • metoda 7-5-3 lub 15 minut,
  • w dłoni zdjęcie dziecka,
  • dobra lektura lub bezsensowna gra,
  • na butelki załóż skarpetki lub coś innego, by nie było widać ile w nich jest mleka
  • pobierz "Mleczne notatki. Rok z KPI" to wspaniała pomoc w rozkręceniu laktacji przy użyciu laktatora. Pomoże Ci monitorować postępy, sterować swoją laktacją i doda trochę wsparcia każdego dnia. Pobierzesz je za darmo, wystarczy, że klikniesz tutaj.
  • Rób sesje minimum co 3 h również w nocy - z czasem laktacja ruszy. Wiem o tym, przerabiałam to ponad 2 lata temu! Dasz radę!


2. Poszukaj lokalnej grupy wsparcia:

Dołącz do jednej z nich, pisz, dziel się wątpliwościami, uczuciami - pomożemy, doradzimy, wysłuchamy. Dasz radę!


3. Płacz jeśli trzeba będzie, wyj, rozmawiaj, krzycz, ale daj upust emocjom - bo tworzą one mieszankę wybuchową i tłumienie ich sprawia, że później bywa ciężko. Dasz radę!


4. Na lokalnych grupach wsparcia znajdziesz masę cennej wiedzy i wsparcia - pytaj, pisz - inni rodzice na pewno Cię wesprą. Dodatkowo możesz tam znaleźć bezpłatne wypożyczalnie sprzętu, książek i kombinezonów na wyjście wcześniaka ze szpitala. Co ważniejsze organiozwane są w ramach ich funkcjonowania bezpłatne konsutacje, m.in. laktacyjne, fizjoterapeutyczne, masażu Shantala, czy chustonoszenia. Masz czas by zapoznać się z pełną ofertą ich wsparcia. Dasz radę!


5. Skontaktuj się z Fundacją Wcześniak Rodzice-Rodzicom do tej pory przesyłali za darmo rodzicom wcześniaków poradnik - Niezbędnik Rodzica Wcześniaka - link tutaj. Jeśli w tej sytuacji nie mogą - to na ich stronie jest on dostępny on-line. Link tutaj. Czytaj, zdobywaj wiedzę, zajmij tym głowę. Dasz radę!


6. Urodziłaś piękną i silną małą istotkę - owszem musi ona zawalczyć o siebie, będzie robić powolne postępy - dwa kroki do przodu, jeden do tyłu, ale jest w rękach ludzi, którzy wiedzą jak o nią zadbać! Robią to najlepiej jak potrafią! WCZEŚNIAKI TO FIGHTERZY! A ODDZIAŁ NEONATOLOGICZNY TO MIEJSCE, GDZIE CODZIENNIE DZIEJĄ SIĘ CUDA. Dasz radę!


7. Przygotuj się do rozmowy z lekarzem - wiem, że jest ciężko, że w głowie tysiąc pytań, a podczas rozmowy zero. Ustal z nim stałe godziny kontaktu, to znacząco ułatwi mu pracę i Tobie da motywację. Możesz skorzystać z gotowej listy, którą jakiś czas temu opublikowałam TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Dasz radę!


8. Skorzystaj z pomocy psychologa - jeśli tego potrzebujesz. Niektórzy są dostępni on-line. Przy naszej grupie wsparcia Wcześniak Po łódzku działa portal wsparcia psychologicznego. Skontaktuj się z nimi oferują profesjonale wsparcie. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ. Dasz radę!


9. A podstawowe informacje dotyczące wcześniaka w formie Q&A znajdziesz TUTAJ.


10. A gdy już będziecie się szykować do wyjścia ze szpitala, warto poczytać pewne pomocne wskazówki, które znajdziesz TUTAJ.


Przed Tobą ciężki i trudny czas. Pandemia niestety znacząco ograniczyła możliwości, również te w kwestii związanej z wcześniakami. Pamiętaj, tylko proszę, ten rygor nieodwiedzania, nie jest czczym wymysłem. Ma on za zadanie uchronić Twoje dziecko przed komplikacjami, które mogą okazać się brzemienne w skutkach, bo dla wcześniaków już sam katar bywa niestety poważnym zagrożeniem (o czym pisałam tutaj). Pamiętaj proszę o tym. Dasz radę!