Karmienie piersią inaczej

Karmienie Piersią Inaczej - 5 mitów na które dałam się nabrać

Karmienie Piersią Inaczej czyli KPI

To metoda karmienia dziecka odciągniętym pokarmem. Do odciągania pokarmu stosuje się głównie laktatory, choć znane są też ręczne techniki.

Dlaczego o tym piszę?

To proste, na początku przygody z karmieniem wcześniaka to zazwyczaj jedyna opcja, która zapewnia dziecku dostęp do mleka matki. Tak też było i w moim przypadku. Na tamten czas o KPI nie wiedziałam za dużo i sporo czasu zajęło mi rozgryzienie na czym ono polega.

Nie było to łatwe zadanie, bo miałam pecha i nie trafiłam do odpowiednich osób, które były dla mnie wsparciem merytorycznym. Dlatego babki moje kochane pytajcie, pytajcie, pytajcie - już w szpitalu, położne i pielęgniarki, proście o poradę laktacyjną!

Popełniłam kilka podstawowych błędów, ale dzięki systematycznej pracy, obserwacji i notatkom udało mi się je z nawiązką odrobić (jeśli lubicie je robić ręczne to polecam Wam ten wpis -> kliknij tutaj).

Czy było łatwo? Nie.

Czy było przyjemnie? Też nie.

Czy było warto? Ze wszech miar TAK.

Dziś prezentuję Wam 5 mitów, które niemal zabiły moją laktację, w nadziei, że ustrzeże to Was przed moimi błędami.

Zaś na samym dole wpisu przygotowałam na Was "Niezbędnik mamy KPI". To ściąga dotycząca karmienia piersią inaczej tłumacząca podstawowe zagadnienia, wyjaśniająca schematy sesji, wskazująca najczęstsze problemy oraz sposoby ułatwienia sobie randek z laktatorem.

To plik w formacie pdf, który każdy z Was może pobrać bezpłatnie. Zachęcam Was zatem skorzystania z tego co dla Was przygotowałam, nim uwierzycie w najczęściej powielane mity na temat KPI i zabijecie własną laktację.


O matulu, gdyby dostawała za każdym razem złotówkę, gdy to słyszałam, dziś byłabym znacznie bogatsza. Ale nie dajcie się na to nabrać i pamiętajcie mleko matki dla wcześniaka to lekarstwo - płynne złoto - powie to Wam każda certyfikowana doradczyni laktacyjna, usłyszycie to w każdej poradni laktacyjnej. Jego właściwości wciąż odkrywamy, ale uzyskane już na ten moment dane naukowe jasno wskazują, że jest niezastąpione i żadna sztuczna mieszana nie jest w stanie w pełni je zastąpić. Faktem jest natomiast, że organizm naszego dziecka może być na tyle niedojrzały, że będzie mieć problemy z trawieniem. Nie jest to jednak wina naszego mleka, a faktu, że nasz Pośpieszalski przyszedł na świat dużo wcześniej niż powinien. Więcej o znaczeniu mleka matki dla wcześniaka poczytacie tutaj.