Rodzicielskie Rozmowy Wspierające

Zrozumieć Wcześniaka - Rodzicielskie Rozmowy Wspierające

Poniedziałek, 22 sty 2024 00:00Wtorek, 31 gru 2024 23:55

Bycie rodzicem to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami życie. I choć w teorii mamy czas by się na nie przygotować to jednak życie potrafi nawet w takiej sytuacji mocno kopnąć nas w cztery litery. W efekcie przekonujemy się, że to co wydawało się prostą teorią, w praktyce może nas przerastać... szczególnie, gdy do porodu dochodzi znacznie przed czasem.


Nagle bowiem okazuje się, że nasze dziecko jest "jakby obce", boimy się je wziąć na ręce, zostać z nim sam na sam w domu. Nerwowo obserwujemy godzinami czy oddycha, mimo, że przecież mamy ten cholerny monitor oddechu włączony.

Pojawia się stres, napięcie i przemęczenie.

Obserwujemy pierwsze problemy z brzuchem czy niespokojność dziecka lub odwrotnie jego dużą obojętność na świat zewnętrzny.

Być może dochodzą też problemy z karmieniem.

Obserwujemy nieodkładalność lub odwrotnie... paniczny lęk przed dotykiem. Widzimy, że OION odcisnął na nim swoje piętno... a przecież obiecywano, że nic nie będzie pamiętało. I nagle okazuje się, że po wypisie wcale nie jest z górki... że to dopiero początek.

Gdy dorzucimy do tego niezrozumienie najbliższych... to sławne "przecież macie to już za sobą" lub porównywania do syna brata ciotecznego wujka Heńka, który to w piątym miesiącu życia swego siadał, biegał i recytował Pana Tadeusza dopada Was jeszcze większy dół. Brak zrozumienia najbliższych wcale nie ułatwia.


Wiem, jak mogą wyglądać początki z wcześniakiem. Wiem, że rodzicom wtedy wcale nie musi być łatwo... ale wiem również, że dzieciom również łatwo nie jest.


Właśnie z myślą o Was, Drodzy Rodzicie dzieci z OION, stworzyłam pierwsze w Polsce Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków pod nazwą "Zrozumieć Wcześniaka".

Dlaczego? Bo przez 5 lat wspierania rodziców wcześniaków zobaczyłam, że my wszyscy zmagamy się z podobnymi problemami. I choć nie wszystkie da się załatwić od ręki, to wierzcie mi, niektóre są mega proste w rozwiązaniu... tyle, że właśnie na to rozwiązanie trudno wpaść samemu, gdy jest się w permanentnym stresie lub zmęczeniu.

Dziś bogata w tą wiedzę mogę się z Wami nią dzielić właśnie na warsztatach, takich jak te. By pokazać pewne rozwiązania, mechanizmy lub po prostu wyjaśnić Wam, co przeżywa lub przeżywało Wasze dziecko... bo to najczęściej zrozumienie jest kluczem do sukcesu. W przypadku rodzicielstwa ten klucz zdobywa się w dokładnie taki sam sposób - poprzez zrozumienie siebie, dziecka i otoczenia.


O czym porozmawiamy?

O wszystkim co rodzic wcześniaka wiedzieć powinien.

1. Jak przetrwać OION i nie zwariować. Da się w ogóle?

2. Cycki i walka o mleko... czyli kilka słów o tym, że nie zawsze jest z górki... a w zasadzie, że najczęściej jest pod górkę.

3. Laktator - elektrossak, którego mało kto kocha, a wielu potrzebuje... czyli jak pozbyć się syndromu Szkoholmskiego z tym oto urządzeniem?

4. Mąż i ojciec - czyli o potrzebie współdziałania i wzajemnego wsparcia.

5. Wypis ze szpitala - boję się, że sobie nie poradzę.

6. Dyschezja układu pokarmowego - czy należy jej się bać... i przede wszystkim jak ją przetrwać.

7. Anemia wcześniaka - bać się podawania żelaza czy nie? Innymi słowy - dlaczego nie warto gmerać dzieciom w odbycie, gdy pojawiają się problemy z kupą.

8. Szczepienia wcześniaka - zło konieczne czy dobrodziejstwo nauki czyli dlaczego warto szczepić wcześniaki i jak podejść do tego odpowiedzialnie.

9. PTSD i trauma wczesnodziecięca - czy może dotyczyć mojego wcześniaka?

10. PTSD i depresja poporodowa czyli kilka słów o tym, że warto sięgać po pomoc specjalistów.

11. Najbliżsi - dlaczego ich próby pomocy mogą drażnić i co z tym zrobić. Czy w ogóle cokolwiek robić?

12. Poród przed czasem czy zawsze towarzyszy mu kryzys w relacjach?

13. Statystyki, rokowania, zagrożenia i ryzyka - ciemna strona wcześniactwa - bać się czy oswajać?


To najważniejsze tematy, jakie chcę z Wami omówić podczas spotkania, ale jak znam życie, nie będą jedynie.

Formuła swobodnej rozmowy daje Wam duży udział w zaplanowanej dyskusji. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że koncentrować się w niej będziemy na tym, co będzie Was interesować najbardziej. Właśnie po to, by spotkanie było odpowiedzą na Wasze potrzeby.


Jeśli zastanawiasz się czy to spotkanie jest dla Ciebie to zadam Ci jedno proste pytanie testowe - Czy Twoje dziecko tuż po urodzeniu było pacjentem oddziału neonatologicznego? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to zaręczam, że I Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków jest spotkaniem przygotowanym z myślą o Tobie.

Spotkanie odbywa się on-line lub stacjonarnie u Was w domu (o ile jesteście z Łodzi) lub w niezwykle przyjaznej przestrzeni specjalistycznego centrum.


Koszt to 100zł

Możliwość uregulowania kosztów uczestnictwa blikiem lub gotówką podczas spotkania stacjonarnego.


Jeśli jesteś rodzicem wcześniaka i czujesz, że Twoje rodzicielstwo nie jest tak łatwe jak zakładałaś/łeś - nie zwlekaj! Spotkajmy się już dziś!