WieloWcześniak

WieloWcześniak i Sylwia Telka ŁDTW

Skóra wcześniaka - problematyczna delikatność

Zapewne niebawem Drodzy Rodzicie sami przekonacie się, jak delikatna może być skóra Waszego Wcześniaka. Potrafi ją uczulić każda pieluszka... odparzenia, wysypka, swędzenie, odpieluszkowe zapalenie skóry to są niestety problemy, z którymi może Wam się przyjść zmagać.

Sama pamiętam jeszcze jak cudowałam, bo każda pieluszka powodowała u mojej córki ogromny dyskomfort. Nawet zwykła tetra okazała się zbyt szorstka. I wierzcie mi lub nie, ale nawet mój brat był zaangażowany w niezwykle precyzyjny proceder sprowadzania pieluszek z Holandii.

Pytacie dlaczego? Bo tylko tam były jeszcze dostępne pieluchy marki Huggies Baby Extra Care, jedyne, które jej nie uczulały. Sprawdźcie jak nie wierzycie, w Polsce już od trzech lat ich nie ma.

I gdyby wtedy ktoś polecił mi pieluchy wielorazowe bambusowe, delikatne, naturalne, to z chęcią bym je zastosowała. Choćby nawet po to, by nie cudować z całą tą pieluchową zagraniczną kontrabandą.

Ale niestety jeszcze trzy lata temu tak małych pieluch wielorazowych po prostu nie było.

Dziś już idea pieluch wielorazowych dotarła i to tak małego użytkownika. Ba... powiem lepiej...siłą i determinacją wielu mam - jest to oferta całkowicie darmowa.


Czym jest WieloWcześniak?

WieloWcześniak to inicjatywa zrzeszająca przede wszystkim mamy szyjące pieluszki wielorazowe charytatywnie dla wcześniaków. Wypożyczają one pieluszki całkowicie ZA DARMO rodzicom, aż do osiągnięcia przez Ich Dziecko 3 kg, albo kiedy już dorośnie do rozmiaru NB.

Ta inicjatywa połączyła mamy w całej Polsce i rozrosła się do tego stopnia, że praktycznie każde województwo zostało objęte jej patronatem. Powołano koordynatorki, które trzymają pieczę nad darmową wyprawką, tak by była ona zawsze kompletna, czysta i gotowa do użyczenia.

Jedną z koordynatorek, która spina wyprawkę łódzką jest Sylwia Telka. I właśnie w taki sposób Ją poznałam.

Sylwia to mama dwójki uroczych rozrabiaków, dla której temat less waste oraz idei odpowiedzialnego dbania o środowisko jest niezwykle ważny. O pieluchach wielorazowych myślała już w pierwszej ciąży, ale ogarnięcie tematu dla świeżynki, która w dodatku nie miała wsparcia w postaci bratniej duszy, ułatwiającej wprowadzenie w świat pieluch wielorazowych, było zwyczajnie zbyt trudne. Przy drugiej ciąży podeszła do tego już bardzo profesjonalnie. Skompletowała własną wyprawkę i nauczyła się tego origami z tetry. Dziś swoją wiedzą służy innym rodzicom, by te pierwsze kroki w wielopielo nie były dla nich czarną magią.

Sylwia zgłosiła się do inicjatywy WieloWcześniak by wspomóc rodziców małych Pośpieszalskich i pokazać im, że wcześniak też może korzystać z pieluch wielorazowych. Zdradzi Wam zatem tajniki origami z tetry i lanolinowania w prosty i przystępny sposób.


Jak skorzystać z wyprawki w ramach WieloWcześniak?

To proste wystarczy odezwać się do Sylwii na facebooku poprzez naszą grupę Wcześniak po łódzku lub poprzez mail sylwiatelka87@gmail.com i wyrazić chęć skorzystania z wyprawki.

Wyprawka jest darmowa. Wraz z nią dostaniecie szczegółową instrukcję jej pielęgnacji, do której powinniście się stosować. Wypożyczenie wyprawki odbywa się na podstawie umowy użyczenia, którą należy przeczytać i podpisać.

A co jest w umowie użyczenia?

Niezbędne informacje odnośnie kto od kogo i co wypożycza, jaki jest okres wypożyczenia, zabezpieczenia na wypadek oddania niekompletnej lub uszkodzonej wyprawki oraz protokół zdania wyprawki.


Dlaczego warto zastosować pieluchy wielorazowe u wcześniaka?

  • Nie zawierają substancji chemicznych mogących uczulać.
  • Wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych.
  • Są przewiewnie, więc minimalizują ryzyko odparzeń.
  • Nie przegrzewają jąder u chłopców.
  • Nie mają nieprzyjemnego zapachu.
  • Nie szeleszczą, są przyjemne w dotyku.
  • W ogólnym rozrachunku są dużo tańsze niż pieluchy jednorazowe.
  • Stosując je świadomie dbamy o środowisko (do wyprodukowania plastiku zawartego w jednej jednorazówce zużywa się około szklanki ropy, a na wyprodukowanie papieru zawartego w jednorazówkach dla jednego dziecka trzeba poświęcić 4-5 drzew)
  • Pomagają dziecku pojąć “przyczynę i skutek” procesów fizjologicznych, co skutkuje zazwyczaj szybszym zakończeniem okresu pieluszkowania.


Gdzie mogę poczytać o samej inicjatywie WieloWcześniak?

Jeśli jesteście zainteresowani akcją, a może będziecie sami chcieli się w nią włączyć (wszak można przekazać materiały, nici...) to możecie o niej poczytać klikając tutaj.

Tam też są namiary na główne inicjatorki akcji Agnieszkę Markuc oraz Jadwigę Figurę i kontakt do nich.


Jeśli jesteście zatem zainteresowani darmową wyprawką pieluch wielorazowych dla Waszego Wcześniaka to idea WieloWcześniak jest właśnie dla Was!

Zachęcam Was do kontaktu z Sylwią.